Działania prozdrowotne prowadzone w ramach Śród z Profilaktyką i portalu Diety NFZ

Portal Diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl/ przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą zdrowo się odżywiać, schudnąć lub zmienić nawyki żywieniowe. Przygotowany został w szczególności z myślą o pacjentach z chorobami przewlekłymi, dla których odpowiednia dieta jest również jednym z zaleceń lekarskich. Oferujemy aktualnie 11 planów żywieniowych o różnych kalorycznościach, przygotowanych na zasadach diety DASH. Dieta DASH nie tylko pomaga w walce z nadwagą i otyłością, ale także przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego, zapobiega jego rozwojowi, wykazuje pozytywne działanie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób
sercowo-naczyniowych. Na portalu są również jadłospisy zapewniające zdrowe, zbilansowane posiłki dla seniorów oraz rodzin z dziećmi i młodzieżą w wieku od 4 do 17 lat. Zamieszczone są tam e-booki terapeutyczne oraz kulinarne z pomysłami na zdrowe sezonowe posiłki a także filmy edukacyjne zachęcające do świadomych zakupów produktów spożywczych i czytania ich etykiet. Wszelkie udostępnione materiały są bezpłatne.

Środa z Profilaktyką to cotygodniowa akcja, której celem jest promowanie badań profilaktycznych, zdrowego stylu życia, prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej. Każda środa poświęcona jest innym zagadnieniom związanym ze zdrowiem. Szczegółowo omawiany jest problem zdrowotny, czynniki ryzyka jego wystąpienia i najważniejsze zalecenia, które warto podjąć aby ograniczyć ryzyko zachorowania.